En İyi 3 Mangal Kömürü Markası (2021)

En İyi 3 Mangal Kömürü Markası (2021)

Mangal ve barbekü kültürüne çok aşina bir milletiz. Özellikle hafta sonlarının olmazsa olmazıdır. En önemli zevkler arasındadır. Piknikler, özel davetler ve en güzel akşam yemeklerini mangal keyfi ile çıkartmaktayız. İlkbahar aylarında ormanlık ve piknik yerlerini yaz aylarında ise sahillerde yapmaktayız. Kış aylarında ise mangal ateşi etrafında sıcacık sohbetlere dalıyoruz. Anılarımızın güzel kalabilmesi için bazı püf noktalar yer almaktadır. Mangal kömürünün seçimi bu noktalar için en önemlisidir. Hem sağlığınız hem de çevremiz için en iyi mangal kömürü kullanmalısınız. Hangi ürünü alacağınızı bilmiyorsanız yazımızda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz. Mangal kömürünün çeşitleri, markaları, özellikler ve püf noktalarını inceleyebilirsiniz.

En İyi Mangal Kömürü

Yoğun iş temposundan ve stresli yaşamdan bir an olsun uzaklaşmak için mangal en iyi fikirler arasındadır. Ancak mangal kömürü seçimi en son ana bırakılmaktadır. Ne yazık ki vatandaşlarımız bu konuda bilinçli değildir. Bu durumu fırsat bilen kalitesiz ve belirsiz markalar piyasada varlığını sürdürmektedir. Mağdur olan birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Özellikle marketlerde firma ismi, barkodu, kömür çeşidini ve iletişim bilgisi yer almayan ürünleri almamalısınız. Kömür paketinin üzerinde iletişim bilgileri de mutlaka olması gerekmektedir. Herhangi bir problem yaşadığınızda telefon aracılığıyla bilgi alabilir veya şikayet oluşturabilirsiniz. Hazırlayacağınız yemeklerin sağlıklı olmasını istiyorsanız bunları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

En iyi mangal kömürü seçimini bazı özelliklerine bakarak anlayabilirsiniz. Paketin içerisinde kül oranı oldukça az olmalıdır. Paket içerisinde marsık, toz ve farklı kimyasal maddeler bulunmaması gerekmektedir. Bu maddeler pişirme sırasında sizlere zor anlar yaşatacaktır. Yüksek kaloriye sahip olan ürünler dayanıklı ve uzun süre yanmasını sağlamaktadır. Güvenliğiniz açısından yanma sırasında aniden patlama olmaması gerekmemektedir. Sağlığınız kadar çevreyi dostu seçenekleri tercih etmelisiniz. Çevre dostu ürünlerde rahatsız edici derecede duman açığa çıkmamaktadır. Çevre dostu ürünler genellikle restoranlarda ve mangalı bulunan tesislerde kullanılmaktadır.

En İyi Mangal Kömürü Hangisidir?

Bitkisel ve hayvansal atıkların uzun süre oksijensiz ortamda kalmasıyla doğal kömürler oluşmaktadır. Doğal olarak ortaya çıktığı gibi farklı şekillerde de üretim yapılmaktadır. Bu durumdan dolayı piyasada oldukça farklı seçenekler yer almaktadır. Ancak kömür uzmanlarına göre kalitesiz ürünlerin oldukça fazla dezavantajı bulunmaktadır. Pişirdiğimiz besinlerin değerlerini düşürebilmektedir. Kül ve tozların gıdaların üzerine yapışmasına sebep olmaktadır. Böylelikle kanserojen bir madde haline dönüştürmektedir. Ayrıca açığa çıkan dumandan kişinin solunum yollarını tahribat etmektedir. Aynı şekilde doğamıza ve çevremizdeki kişilere de zarar vermektedir. Peki, en iyi mangal kömürü hangisidir? Alırken hangi özellikleri aramamız gerekmektedir? İyi kömürün yemeklerde etkisi nelerdir?

Öncelikle satın alma işlemlerinizi son ana bırakmamalısınız. Alırken paketlenmesine, ürün bilgilerine ve marka adını iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Bazı firmalar kullanıcıların kalite kontrol yapılabilmesi için örnek ürünlerini koymaktadır. Ürün eğer kaliteli değilse elinizde kolayca parçalanabilmektedir. Parçalanırken toz çıkarmaktadır. Kirli, elde zor iz bırakan ve sarımtırağı andıran bir renkte bulunmaktadır. Paketlenmiş ürünlerde ise üzerinde yazan bilgileri gözden geçirmelisiniz. Kül oranı toplam değeri göz önüne alındığında çok düşük bir yüzdede olması gerekmektedir. Maksimum sıcaklığı, kalori ve ısınma süresi oldukça yüksektir. Ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri paketin ön yüzünde bulunmalıdır. Daha bilindik markaları seçerseniz mangal keyfiniz sıkıntıya uğramaz.

Mangal Kömürü Çeşitleri

Mangal yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Etinizin kalitesi, terbiyesi için kullanılan soslar, kullanılacak mangalın sağlamlığı ve uygun kömür çeşidi oldukça önemlidir. Piyasada farklı kullanım amaçlarına göre çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Nabzı tutan ithal ve yeri olmak üzere iki kömür çeşitleridir. İthal edilen kömürler daha düşük kalorili, çabuk kül formuna geçen ve kıvılcım çıkaran özellikleri bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin fiyatları oldukça yüksektir. Bundan dolayı kullanıcılar yerli mangal kömürü markalarını tercih etmektedir. Ülkemizde mangal kömürü çeşitleri çıkarıldığı yerlerin coğrafi yapısına ve ağaç çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. En kaliteli ürün ise meşe ağacından yapılmış mangal kömürleri olarak belirlenmektedir. Bu kömürler yapısı göre uzun süre yanmaktadır. Uzun süre eşit bir ısı yayarak et, tavuk, sucuk ve balık yemeklerinde farklı bir lezzet vermektedir. Yerli meşe mangal kömürü 60 TL -180 TL fiyatları arasında değişiklik göstermektedir.

Doğal kömürler ise çürüyen hayvansal ve bitkisel maddelerden oluşmaktadır. Bu maddelerin zaman içerisinde yüksek sıcaklık, yüksek asit miktarı ve organik maddelerin ortamdan kaybolması ile oluşmaktadır. Kolayca ufalayabildiğiniz, yumuşak yapılı ve mat görünüşlere sahiptir. Çabuk tutuşabildiği için ekstra bir çaba göstermek zorunda değilsiniz. Mangal keyfinizi doyasıya çıkarabilirsiniz. Performans açısından yüksek fiyat aralığı ise oldukça uygundur. Bunun yanı sıra budanmış ağaç dallarından da kömür elde edebilirsiniz. İlk olarak ağaç dalları kolay işlem gerçekleştirilebilmek amacıyla düzeltilmektedir. Ağaç dalları kullanıldığı gibi fındık, fıstık, badem ve cevizlerin kabuklarından da elde edilebilmektedir. Bahsettiğimiz malzemeler fabrikalarda yüksek ısı ve basınçla karbonlaştırılmaktadır. Bu işlemlerin yapıldığı kömür çeşidine pres (birket) mangal kömürü olarak adlandırılmaktadır.

Press (Birket) mangal kömürü çeşidini en az doğal kömür kadar kullanışlıdır. Yavaş ve uzun süren yanma özelliği ile yemeklerin dinlenerek pişmesine yardımcıdır. Ancak bu çeşit ürünler kullanacak kişilere derin mangallar önerilmemektedir. Mangal içerisinde eşit yaydığınızdan emin olmalısınız. Kolay parçalanabilen ve kül olabildiği için küçük parçaları içerisinden ayıklamanız gerekebilmektedir. Küçük parçalar ilk olarak tutuşup yemeğinize yapışabilmektedir. Bu durumda kötü bir tat ve görüntüyü beraberinde getirmektedir. Kömür çeşitlerini tek kullanabildiğiniz gibi karıştırarak da kullanabilirsiniz. Birket – meşe, doğal meşe, İthal – Press şeklinde kömür karıştırmalarında bulunabilirsiniz.  Karıştırma işlemlerinizin sonucunda güçlü ve uzun mangal ateşi elde edebilirsiniz. Kalitesi ürünlerden mağdur olmamak açısından en iyi mangal kömürü markalarının listesini hazırladık.

En İyi 3 Mangal Kömürü

Firebrand İthal Briket

Firebrand ithal briket mangal kömürü piyasadaki diğer ürünlere göre daha avantajlıdır. Üretim, paketlenme ve raflarda yerini alma sürecine kadar Firebrand güvencesi ile çalışmalar sürdürmektedir. Yüzde yüz ağaç dallarından ve ağaç talaşından yüksek basınç ve ısıyla oluşturulmuştur. Üretim aşamasında kimyasal maddeler eklenmemektedir. Ürünün kalorifik değeri oldukça yüksektir. En az ısı değeri 7.700 Kcal şekildedir. Et, köfte, sucuk, balık ve tavuk gibi yemeklerinizin hızlı bir şekilde pişmesine yardımcı olmaktadır. Yemeklerin lezzetli ve eşit pişmesini istiyorsanız mangalınıza eşit bir şekilde yaydığınızdan emin olmalısınız. Şekil bakımından ortası delikli olarak üretilmektedir. Ateşin üzerine dik gelecek şekilde sırasıyla yerleştirmelisiniz. Ortadaki delikler baca görevini görerek kısa sürede tutuşmasını sağlayacaktır.

Çok küçük boyutlu parçalara orijinal ağırlığının yüzde 5’ inden azdır. Yemeğinize kül yapışması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Ayrıca ateş yakma sırasında aniden parlama, alevlenme ve kıvılcım çıkarma söz konusu değildir. Güvenli bir şekilde mangal deneyiminizi yaşayabilirsiniz. Yanma sırasında rahatsız edici is, duman veya koku çıkarmamaktadır. Bundan dolayı mangal sırasında çevredekileri ve kendinizi rahatsız etmesiniz. Söndürene kadar yüksek ısıyı uzun süre muhafaza etmektedir. Kullanıcı deneyimlerinin yorumlarını göz önünde bulundurduğumuzda ortalama 4 -5 saat hiç durmadan yanmaktadır. Yanmasını başlatmak için yaprak, kozalak ve kağıt gibi seçenekler zorunlu değildir. Mangal işleminiz bittikten sonra en az 15 cm olacak şekilde su serpeleyerek söndürebilirsiniz. Ürünler tekrar tekrar kullanımlara uygundur.Ekol Mangal Kömürleri

Ekol mangal kömürleri ülkemizde 1999 yılından bu yana profesyonel hizmetler vermektedir. Çalışkan, güvenilir ve güçlü çalışanları ile başarılı mangal kömürleri üretimi yapmaktadır. Ürünlerinin gösterdiği yüksek performans ve uygun fiyat politikası ile müşterilerinin sevgisini kazanmayı başarmıştır. Üretimden raflarda yerini alana kadar geçen sürede dünya standartlarına uygun hareket etmektedir. Kullanım amaçlarınıza ve kullanacağınız miktara göre paketlenme işlemleri gerçekleştirmektedir. Marketlerde 3 kg, 5kg ve 10 kg’ a kadar seçenekleri bulunmaktadır. Ürün çeşitlerini ise geniş bir yelpazede sunmaktadır. Tozsuz, delikli pres, meşe ağacı, doğal ve ocakbaşı mangal kömürü olmak üzere farklı seçenekler mevcuttur. Üretim aşamasından sonra kalite kontrol alanları bulunmaktadır. Kötü olarak nitelendirilen ürünler elenerek paketlemeye girmemektedir. Ekol markası adı altında bulunan tüm kömürler A kalitedir.Bio Briket Mangal Kömürü

Bio Briket mangal kömürü üretimde hiçbir ağaç kesilmemektedir. Doğal olarak çıkarılan veya fındık, ceviz, badem, Antep fıstığı gibi kabuklu gıdalardan elde edilmektedir. Doğal biyolojik kabuklar yüksek basınç ve ısıya maruz bırakılmaktadır. Sıkılaştırılarak (press) haline getirilmektedir. Kullanıcıların sağlığı açısından üretim aşamasında kimyasal maddeler kullanılmamaktadır. Daha iyi tutunması ve kolay tutuşabilmesi için mısır nişastası bağlayıcı görevini üstlenmektedir.

Ürünlerin satışı belirli gruplara kategorize edilerek yapılmıştır. Restoran grubunda fındık briket, 5 CM briket, fındık kabuğu kömürü, Küba briket ve sosis kömür bulunmaktadır. Ocakbaşı ve restoranlarda sıklıkla kullandığı için en iyi özelliklere sahiptir. Toz, kötü koku, duman, is gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Deliksiz kalıplara geçilerek kolay şekillendirilmektedir. Piknik grubunda ise paket piknik kömürü ve ekolojik barbekü seçenekleri yer almaktadır. Ortalama 4 – 5 saat verimli pişirme süresini sağlamaktadır. Diğer kömür çeşitlerinden 3 kata kadar daha iyi bir performans sergilemektedir. Sert yapıya sahip, yüksek kalorileri, yakmak için özel ilgi istemeyen ürünleri arıyorsanız Bio Briket markasını inceleyebilirsiniz.

En iyi mangal kömürü yazımızı beğendiyseniz şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz; En iyi tost makinesi , En iyi mutfak tartısı , En iyi yulaf ezmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.